EVROPSKÝ ŠAMPIONÁT AT - GUT ISING, Německo 27.-28.9.2008

 

Poslední záříjový víkend se konal 2.ročník Evropského šampionátu achaltekinských koní, a to v Gut Isingu, v malebné krajině na břehu jezera Chiemsee.
Pořadatelem byl, stejně jako v případě 1. ročníku Německý svaz chovatelů a přátel Achal Teke (Achal Tekkiner Züchter und Freunde e.V. – www.achal-tekkiner.de).
Podle přidělených katalogových čísel bylo celkem do chovatelských tříd a sportovních soutěží přihlášeno přes 90 koní. Konečné číslo bylo pochopitelně nižší, ne všichni mohli dorazit. Velkou škodou byla určitě neúčast koní z Kazachstánu – podle rodokmenů uveřejněných v katalogu výstavy by to byla jistě velmi zajímavá podívaná.
V pátek odpoledne proběhlo přivítání účastníků sklenkou sektu, následovaly skokové a drezurní tréninky v hale, aby se mohli koně seznámit s prostředím. Zároveň v průběhu odpoledne až do noci přijížděli jednotliví účastníci s koňmi.
 

Sobotní program začal soutěžemi Cross-Country a Country-Trail. Výsledky viz tabulka.
V 11:00 hodin proběhlo oficiální zahájení – úvodní projevy přednesli bavorský ministr
zemědělství a lesů pan Josef Miller, prezident Německého svazu chovatelů a přátel Achal Teke pan Andreas Bauhofer a rozhodčí a hlavní inspektorka ruské plemenné knihy paní Tatyana Ryabova.
Následně začaly chovatelské třídy. Ty, stejně jako později drezurní a skokové soutěže, probíhaly v hale, kde byl postaven předváděcí trojúhelník. Nejdříve byli koně postaveni v zootechnickém postoji před sbor rozhodčích, následovalo předvedení v kroku a klusu. Hodnotil se typ a pohlavní výraz, exteriér, fundament a pohyb v kroku a klusu. Nejdříve byl předveden každý kůň zvlášť, poté celá třída dohromady a bylo vyhlášeno pořadí. Všichni koně, kteří se umístili na prvním a druhém místě se kvalifikovali do závěrečného finále. Sbor rozhodčích tvořila Tatyana Rybová (Rusko), Kamal Mirkhodzhaev (Uzbekistán) a Wolfgang Kühn (Německo).
Jako první v pořadí proběhla třída hříbat, společná pro hřebečky a klisničky. Některá hříbata byla předváděna ještě pod matkou, některá již byla po odstavu a byla předváděna samostatně na ruce.
Vítězem se stal tmavý plavák Kazskay d´Akhal, po hřebci Kazbek ( Kavkaz 40-Kazarka), linie Kaplan, z klisny Zuri (1294 Flop-2748 Zurna), narozený ve Francii v chovu Heloise Ghirardi, v majetku manželů Tissotových (Francie). Druhá skončila velmi pěkná, harmonická klisnička Acalia, po Schamborant (Sultan Bala-Sina), linie Ak Sakal, z klisny Ateschgjah (1075 Melgun-Amara)

.
Rodokmen vítězného hříběte – Kazskay d´Akhal, chovatel H.Ghirardi, Francie, majitel: Tissotovi, Francie

 

 


 

Po třídě hříbat následovala kategorie ročních a dvouletých klisen, ve které měla zastoupení i Česká republika prostřednictvím dvouleté hnědky Jana-Jan Petry Marešové. Jana-Jan v konkurenci dalších šesti účastnic zvítězila, čímž udělala tukleckému týmu velkou radost. Druhou v pořadí byla roční klisnička Mar Geli narozená v Rusku v chovu N.Šabašové (pro ty, kdo její jméno neznají - paní Šabašová je majitelkou celé řady šampiónů - jmenujme za všechny alespoň Tochtamyše, který získal titul Světového a Evropského šampiona, nebo Jalantušchana). Mar Geli je v majetku paní Kathariny Jakob z Německa, jejím otcem je hřebec Mashuk (Gaigysyz-Mekka 10), linie Posman, matkou klisna Andrea (Askerchan-Gulchatai). Třetí místo získala klisna Malawi největší německé chovatelky achaltekinských koní, paní Sabine Töpfer-Gebert. Malawi je dcerou Ruského juniorského šampiona Fatyha (Feisal-Pampa), z klisny Marahuti (Kara Burgut-Melegul). Malawi v loňském roce zvítězila na výstavě v Solmsu ve třídě hříbat. Další pořadí opět viz tabulka.


Rodokmen vítězky v kategorii ročních a dvouletých klisen – Jana-Jan, chovatel a majitel P.Marešová, ČR

 

Jana-Jan
*10.2.2006
Mingam
zl.plavák, 1996
1069 Kortik
hnědák, 1985
969 Rokot 902 Kyrgy
1842 Rovshan
1987 Korsika 897 Kizil
1547 Karusel
Mimoza
plavka, 1992
2001 Medznun 949 Dornazarbek
2001 Mariula 24
2353 Magma 999 Munir
2007 Mechta
2698 Davenda
tm.plavka, 1996
1195 Ekemen
cremello, 1991
1066 Kemal 2 871 Gindukuš
1506 Elan
2277 Elan 2 866 Vatanchi
1185 Elek
2724 Dogadka
hnědka, 1987
949 Dornazarbek 935 Yulduz
1688 Fialka
1488 Dzachan 801 Spesivii
1252 Kepderi


 

Dále byla v pořadí třída ročních a dvouletých hřebců. V této kategorii jednoznačně vybočovali dva aktéři, a to dvouletý Gagar-Chan, po otci Gagur (Gigant-Gumsara), linie Gelišikli, z matky Gandja (Enyshli-Dosh 2.), narozený v Rusku v hřebčíně Julduz, v majetku Kathariny Jakob, a roční hřebeček Djuk, po otci Dendon (Dagdan-Dolina), linie Dor Bairam, z matky Regata (Gaidamak-Rena), z chovu a v majetku Andrease Bauhofera, Německo. Rozhodčí nakonec upřednostnili Gagar-Chana, který už byl tělesně vyzrálejší. Třetí místo získal hřebeček Sagon (Askari-Sirenia, 1075 Melgun), z chovu Sabine-Töpfer Gebert, v majetku Kathariny Jakob. V této třídě měla Česká republika své zástupce, a to ze sdružení Dalida Akhal Teke pana Michala Červeného: ročního hřebečka Antarese (Almaz-Aiša,Garut), který se umístil na pěkném čtvrtém místě a dále osmého umístěného Kuyona (Karador-Jelden) a devátého Pretta (Polotlize-Aigyz).


Rodokmen vítěze v kategorii ročních a dvouletých hřebců – Gagar-Chan, chovatel hřebčín Julduz, Rusko, majitel K.Jakob, Německo
 

 

 

 

 


Další třídou v pořadí byla kagegorie tříletých a čtyřletých klisen, která přivítala sedm účastnic. Vítězkou se stala velmi elegantní černá hnědka Miramichi, inbrední ve stupni II x II na vynikajícího Kara Burguta. Miramichi je z chovu a v majetku paní Sabine Töpfer-Gebert, po otci Askari (Kara Burgut-Aksioma), linie Kaplan, z matky Marahuti (Kara Burgut -Melegul). Druhé místo získala její polosestra Gürsatay, pocházející ze stejného chovu, v majetku Jörga Maiera. Jejím otcem je Gorlik (Melgun-Glubina), linie Gelišikli, matkou výše zmíněná Marahuti. Třetí se umístila ve Stavropolu narozená ryzka Roksolana, v majetku Carol Magalow, po hřebci Karar (Kerzi-Arktika), z matky Rugiya (Gaisan-Rena).


Rodokmen vítězky v kategorii tříletých a čtyřletých klisen – Miramichi, chovatel a majitel S.Töpfer-Gebert, Německo

 

 

 


Následovala třída tříletých a čtyřletých hřebců se třemi účastníky. Dva z účastníků, Shaitan Shael a Absar, byli reprezentanty sdružení Dalida. Vítězství získal Sheitan Shael, narozený v hřebčíně Shael v Rusku, po otci Karar (Kerzi-Arktika), linie Kaplan, z matky Salimat (Singapur-Almagul). Shaitan je ve vlastnictví soukromého majitele, v nájmu sdružení Dalida. Druhé místo získal Absar, narozený v chovu Akbara Farda v ČR, po otci Ashbad (Lakmus-Aigyz), linie Arab, z matky Gigyz (Garut-Gavan), v majetku sdružení Dalida. Třetí místo získal v exteriéru nepříliš korektní Ghandi, jehož chovatelkou i majitelkou je paní Kirsten Seidel (Německo). Ghandi je po otci Guneš (Kerzi-Gerda), linie Kaplan, z matky Aktrice (Gumdag-Aksioma).


Rodokmen vítěze v kategorii tříletých a čtyřletých hřebců – Sheitan Shael, chovatel hřebčín Shael, Rusko. Majitel – soukromý majitel ČR, v užívání sdružení Dalida

 

Shaitan Shael
*2005
Karar    vraník 1995 995 Kerzi              vraník, 1978 896 Kerogly 721 Kaplan
1256 Kizilgul
1603 Maya (Maisa) 778 Murgab
1289 Maral
2149 Arktika 1        tm. hnědka, 1985 860 Ararat 1 668 Absent
1236 Karta 77
2012 Moral 3 1222 Magistr 9
1432 Altin Ara 25
Salimat vranka 1997 1280 Singapur      plavák, 1981 918 Senagat 795 Serdar
1227 Karali
1753 Gurat  721 Kaplan
1333 Sarikush
2564 Almagul 3   hnědka, 1990 1083 Omar 910 Opal
1631 Oktava
2109 Aikhanum 20 986 Derbent
1867 Feia II

 

 


Třída pětiletých a starších klisen představila dvanáct účastnic. Prvenství získala klisna Merchaba, narozená v chovu Nadji Valerio ve Švýcarsku, v majetku Barbary Illauer, Německo. Merchaba je typickou představitelkou své linie (Kir Sakar), je to narostlá klisna, s vynikajícím exteriérem a výbornou kostrou. Jejím otcem je Stiva (Sinat-Khurma), matkou Mirage (Melgun-Melegul). Merchaba se úspěšně prezentovala i ve sportovních soutěžích. Druhou umístěnou se stala klisna Marahuti, z chovu a v majetku paní Sabine Töpfer-Gebert. Marahuti je typově velmi pěkná, korektní klisna, která dává i vynikající potomstvo (viz výsledky výše). Jejím otcem je Kara Burgut (Garazat-Dabarali), linie Kaplan, matkou Melegul (Vatanči-Moroška) - Melegul je bábou první umístěné Merchaby. Třetí místo získala Regata (Evropská šampionka z r. 2005), narozená v hřebčíně Stavropol v Rusku, v majetku Andrease Bauhofera. Regata je matkou druhého umístěného v kategorii ročních a dvouletých hřebců, Djuka. Jejím otcem je hřebec Gaidamak (Gundogar-Kosa), linie Gelišikli, matkou Rena (Adat-Passiya).


Rodokmen vítězky v kategorii pětiletých a starších klisen – Merchaba, chovatel N.Valerio, Švýcarsko, majitel B. Illauer, Německo
 

 

 


Poslední třídou byla kategorie pětiletých a starších hřebců, kde se předvedlo dvanáct plemenných hřebců. Prvenství získal černý hnědák Askari, z chovu a v majetku Sabine Töpfer-Gebert, po otci Kara Burgut (Garazat-Dabarali), linie Kaplan, z matky Aksioma (Kaltaman-Aimal). Druhý v pořadí se umístil další Kara Burgutův syn, Melok, z chovu Sabine Töpfer-Gebert, v majetku Olivera Rösslera. Matkou Meloka je klisna Mikuna (Melgun- Malikat). Třetí se umístil držitel titulu Ruského juniorského šampiona, krásný plavák Fatyh, po otci Feisal (Polot-Fonema), linie El, z matky Pampa (Glazok-Pariza). Chovatelem Fatyha je hřebčín Stavropol, majitelkou Sabine Töpfer-Gebert. Čtvrtý se umístil další Kara Burgutův
syn, a to Gonurbasch v majetku Barabary Illauer, která je i jeho chovatelkou. Matkou Gonurbasche je klisna Priroda (Dornazarbek-Pachta). V této třídě opět měla Česká republika svého zástupce, a to reprezentanta sdružení Dalida. Byl jím vraník Stambul (Maksut 2-Sikeja, Kortik), narozený v hřebčíně Akhalt-Servis v Rusku, ve vlastnictví soukromého majitele, v nájmu sdružení Dalida.


Rodokmen vítěze v kategorii pětiletých a starších hřebců – Askari, chovatel a majitel S.Töpfer-Gebert, Německo
 

 

 


Další speciální kategorií byla kategorie rodin (předvedeny mohly být podle propozic matky s dvěma potomky, nebo tři polosourozenci) – nakonec se sešly tři kolekce, a to tři klisny chovatelky Sabine Töpfer-Gebert, a to Marahuti (Kara Burgut-Melegul), se svými dcerami Malawi (Fatyh-Marahuti) a Miramichi (Askari-Marahuti). Tato kolekce svoji kategorii vyhrála. Další kolekcí byl hřebec Daimir chovatelky Urte Appel se třemi potomky –
Akhal Anau (Daimir-Aria), Akgul (Daimir-Anisha) a Altyn (Daimir-Atanassia). Tato kolekce získala druhé místo. Třetí umístěnou kolekcí pak byla kolekce Olivera Rösslera, a to ve složení Melok (Kara Burgut-Mikuna), Merkur (Melok-Ayla) a Agma (Melok-Ayla).
Poté proběhla kombinovaná jezdecká a chovatelská třída – nejprve koně ve dvojici zajeli drezurní úlohu st. Z, byli odsedláni a předvedeni rozhodčím na ruce. V této třídě zvítězil Fatyh (Feisal-Pampa) v sedle se Sabine Töpfer-Gebert, druhé umístění získala ve Stavropolu narozená Roksolana (Karar-Rugiya) v sedle s Karin Schattenkirchner, třetí místo Askari (Karaburgut-Aksioma) v sedle s Dorotheou Gebert. Další pořadí viz tabulka.
Po těchto dvou soutěžích následovalo finále chovatelských tříd, které tvořili všichni první a druzí umístění. Všichni koně byli pohromadě předvedeni v kroku a v zastavení, vyhlášeno bylo pouze první místo. BEST of BEST šampiónem se stal dvouletý hřebec Gagar-Chan (Gagur-Elba) z chovu ruského hřebčína Julduz, v majetku Kathariny Jakob, Německo.


Podle programu měly v sobotu ještě proběhnout drezurní soutěže vyšší obtížnosti – protože se ale program i tak notně protáhl, byly přesunuty na následující den a většina účastníků šampionátu se odebrala na Gala Abend.
Nedělní program začal drezurními soutěžemi na úrovni st. Z a L, byli předvedeni koně na prodej – pro zájemce o koupi je seznam koní na prodej s kontakty uveřejněn ve výsledkové tabulce. Dále následovaly skokové soutěže, viz tabulka. Sportovní část šampionátu skončila okolo 15:00 hodiny odpolední.
Výsledky chovatelských tříd byly triumfem linie Kaplan, a tedy zejména triumfem Kara Burgutovým. Kara Burgutův syn Askari vyhrál svoji třídu pětiletých a starších hřebců a zároveň je otcem vítězky tříletých a čtyřletých klisen, Miramichi a třetího umístěného v kategorii ročních a dvouletých hřebců Sagona. Druhý ve třídě pětiletých a starších hřebců je další syn Kara Burguta, Melok a ve stejné třídě má Kara Burgut i čtvrtého umístěného – Gonurbaše. Ve třídě pětiletých a starších klisen se jako druhá umístila Kara Burgutova dcera Marahuti.
Z dalších příslušníků linie Kaplan byl vítězem své kategorie hřebeček Kazskay d´Akhal a Kararův syn Sheitan Shael. Karar měl i třetí umístěnou v kategorii tříletých a čtyřletých klisen, ryzku Roksolanu.
1202 Karaburgut, vraník, se narodil v roce 1987 v hřebčíně Komsomol v Turkmenistánu. Jako 2-3letý startoval v rovinných dostizích na drahách v Tbilisi, Ašchabadu a Čimkentu, a to celkem 9x. Výraznějších úspěchů na dráze nedosáhl. Byl velmi typickým hřebcem, velmi podobným svému dědovi 721 Kaplanovi, zakladateli linie. Jeho otec, vraník 981 Garazat, byl vynikajícím dostihovým koněm, na dráze startoval jako 2-5 letý celkem 32x a zvítězil v mnoha dostizích na různých distancích. V roce 1980 získal titul Šampiona plemene na výstavě v Almaty. Matkou Kara Burguta je klisna 2246 Dabarali, tmavá ryzka, narozená v r. 1981. Dabarali byla na dráze průměrnou klisnou, ale proslula jako matka hřebce Janardag, který je ozdobou turkmenského státního znaku.
Německý svaz chovatelů Achal Teke se pořadatelské úlohy zhostil výborně, organizace (až na malé drobnosti) klapala dobře, zázemí pro koně i lidi bylo skvělé. Oba české týmy, které se na Šampionátu prezentovaly, kladně vybočovaly z hlediska připravenosti svých koní, stejně tak jejich upraveností, a upraveností předvádějících. Doufejme tedy, že další ročník Evropského šampionátu přivítá ještě více koní a snad i více koní z České republiky.

 

Kompletní výsledkové listiny jak z šampionátu, tak sportovních soutěží jsou k shlédnutí _zde_ (verze .xls, 41 kB)

Fotografie Kristýny Znamenáčkové jsou k shlédnutí
_na této adrese_

 

 FOTOGALERIEAkhal Anau, 2005, Daimir-Ariya po 1087 Parakhat
majitel Schmidt Andrea, Německo
chovatel Appel Urte+Jost, Německo
© Viktor Barsa


Altay d´Akhal, Altair-Altinay po 1099 Serasker
majitel Ghirardi Heloise, Francie
chovatel Ghirardi Heloise, Francie
© Viktor Barsa


Anisha, 1995, 1075 Melgun-2135 Amara po 860 Ararat
majitel Urte a Jost Appel, Německo
chovatel Töpfer-Gebert Sabine, Německo
© Viktor Barsa


Askari, 1997, Kara Burgut-Aksioma po 883 Kaltaman
majitel Töpfer-Gebert Sabine, Německo
chovatel Töpfer-Gebert Sabine, Německo
© Viktor Barsa


Gagar-Han, 2006, Gagur-Gandja po 1198 Enishli
majitel Jakob Katharina, Německo
chovatel Hřebčín Julduz, Rusko
© Viktor Barsa


Ghandi, 2005, Gunesh-Aktrice po 1053 Gumdag
majitel Seidel Kirsten, Německo
chovatel Seidel Kirsten, Německo
© Viktor Barsa


Gonurbash, 2001, Kara Burgut-Priroda po 949 Dornazarbek
majitel Illauer Barabara, Německo
chovatel Illauer Barabara, Německo
© Petra Marešová


Grom, 1993, 1074 Mekan-2968 Haga 16 po 971 Khalif
majitel Bäuerle E.+B., Německo
chovatel Hřebčín Lugovskoj, Kazachstán
© Viktor Barsa


Gujan
© Petra Marešová


Gulistan
© Petra Marešová


Jana-Jan, 2006, Mingam-2698 Davenda po 1195 Ekemen
majitel Marešová Petra, ČR
chovatel Marešová Petra, ČR
© p. Kraupner


Jana-Jan, 2006, Mingam-2698 Davenda po 1195 Ekemen
majitel Marešová Petra, ČR
chovatel Marešová Petra, ČR
© p. Kraupner


Horezm, 1996, Keik 5-2495 Haoma 20 po 971 Khalif
majitel Ghirardi Heloise, Francie
chovatel Hřebčín Kaliningrad, Rusko
© Viktor Barsa


Kipr
© Petra Marešová


Kipr
© Petra Marešová


Kuyon, 2006, Karador-Elden po 1284 Sultanbala
majitel Dalida Akhal Teke, ČR
chovatel Cseppento A. Maďarsko
© Viktor Barsa


Melok, 1995, Kara Burgut-Mikuna po 1075 Melgun
majitel Rössler Oliver, Německo
chovatel Töpfer-Gebert Sabine, Německo
© Viktor Barsa


Merchaba, 1994, Stiva-Mirage po 1075 Melgun
majitel Illauer Barabara, Německo
chovatel Valerio Nadja, Švýcarsko
© Petra Marešová


Merv, 1992, 1077 Melekush-Servi po 931 Fosfor
majitel Magalow Carol
chovatel Kolchoz Leningrad, Turkmenistán
© Viktor Barsa


Miramichi, 2005, Askari-Marahuti po Kara Burgut
majitel Töpfer-Gebert Sabine, Německo
chovatel Töpfer-Gebert Sabine, Německo
© Viktor Barsa


Pellechi, 2001, 1215 Kopetdag-Taze 2 po 1261 Peren
majitel Bauhofer A.+S., Německo
chovatel Hřebčín Akhalteke Sher, Uzbekistán
© Viktor Barsa


Pellechi, 2001, 1215 Kopetdag-Taze 2 po 1261 Peren
majitel Bauhofer A.+S., Německo
chovatel Hřebčín Akhalteke Sher, Uzbekistán
© Petra Marešová


Prett, 2006, Polotlize-Aigyz po Gaigysyz
majitel Dalida Akhal Teke, ČR
chovatel Dalida Akhal Teke, ČR
© Viktor Barsa


Regata, 1992, 1037 Gaidamak 12-2439 Rena po 939 Adat
majitel Bauhofer Andreas, Německo
chovatel Hřebčín Stavropol, Rusko
© Petra Marešová


Sheitan Shael, 2005, Karar-Salimat po 1280 Singapur
majitel Dalida Akhal Teke, ČR
chovatel Hřebčín Shael, Rusko
© Viktor Barsa